Przejdź do głównej zawartości

Prom kolejowy Fehmarn

Jak już wspomniałem w poście o nowych modułach, zainspirował mnie prom kolejowy Fehmarn.
Po długich poszukiwaniach  znalazłem w Polsce w sklepie GPM-mu. kartonową wycinankę firmy
Schreiber-Bogen Kartonmodellbau w całkiem atrakcyjnej cenie około 50, 00 złotych. Teoretycznie
model jest w skali 1/100, ale dotyczy to prawdopodobnie jego długości, bo moje próby z powiększeniem wycinanek do wielkości 1/87, pokazały, że w sposób zdecydowany zostały naruszone proporcje. Sam tor na pokładzie odpowiada wielkości H0.








Postanowiłem spróbować zmodyfikować tak tę wycinankę, aby umożliwić jej przesuw, zamontować w niej generatory dymu i założyć głośnik, który emitowałby dźwięk odpływającego promu.Przy
okazji rozpocząłem poszukiwania elementów wyposażenia statku w sklepach zajmujących się szkutnictwem.Największy problem stanowiła podziałka 1/87 tak bardzo nietypowa, jeśli chodzi o modelarstwo okrętowe.
Tak to się zaczęło.




Potem już było z górki.
Zmodyfikowałem pokład , aby móc położyć tam tor wraz z podkładami.Wielkość jednostki pozwala
na transport 4 wagonów towarowych lub 2 osobowych pulmanów lub wagonu spalinowego z doczepą. 


.Kolejnym etapem była sterówka promu.Wykorzystując detale własnoręcznie wykonane, figurki firmy Preiser udało mi się uzyskać następujący efekt.




 Na koło sterowe i inne marynistyczne detale musiałem poczekać na powrót moich przyjaciół
ze USA. Wiele detali kupiłem w swiatmodeli .eu. Na dalsze prace wykorzystałem mój sierpniowy
urlop. A oto i rezultaty.






Kolejna przymiarka z wykorzystaniem bocznej nadbudówki



I jeszcze parę fotek



Czas na kolejne prace, tym razem zabrałem się za dokończenie nadbudówek i zamówiłem
finezyjne detale palone laserem ze sklejki 0,6 mm.






Zaczynam kleić poład z listewek wypalonych laserem z 0,6 mm sklejki


Prom zaczyna nabierać konkretnego wyglądu


I kolejne kroki w drodze do celu





Dzisiaj zawitali na pok lad kolejni pasażerowie.







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Budynki na na moduły portowe

Dzisiaj zająłem się kolejnymi budynkami z wycinanek laserowych firmy A&S Projekt przeznaczonymi na moje nowe moduły portowe.Jest to barak murowany oraz budynek mieszkalny w formie półreliefu. Ze względu na przystępną cenę doskonale nadają się dla początkujących modelarzy. Na zdjęciach kolejne etapy powstawania baraku Surowy budynek z kartonu pomalowałem mieszanką fab olejnych firmy Rewel  na końcu po wyschnięciu za pomocą pędzelków do makijażu podobnych jakie używa moja małżonka.. I wreszcie wersja ostateczna po korektach. A teraz modernizacja półreliefu budynku mieszkalnego. W czasie sklejania wykorzystałem drobne pozostałości po sklejanych przeze mnie kartonowych modelach. I kolejny etap, musiałem dorobić element pokrycia dachu nad klatką schodowa.i podmurówkę. c.d.n.

Pojazdy towarzyszące wyrzutni V2

W ramach odmiany postanowiłem zająć się trochę innym tematem. Znalazłem przypadkiem ciekawa stronę poświęconą rakiecie V2. Jej przygotowanie do odpalenia wymagało sporo dodatkowego sprzętu i specjalnych pojazdów. Postanowiłem więc stworzyć taki zestaw i docelowo umieścić go na wagonach kolejowych.A oto próbka moich prac. 1. Transporter drogowy do rakiet V2 Vidala.     Służył do transportu rakiet z miejsc rozładunku na stacjach kolejowych do miejsca magazynowania lub do stanowisk ogniowych.Miał 46 stóp /około 14 metrów/długości i ładowność 2400 kg/tj pustej rakiety V2/. Konstrukcja była lekka, ale bardzo mocna.Miała przekrój zbliżony do litery A i wykonana była z rur. Została zaprojektowana przez Otto Dausa, szefa biura konstrukcyjnego w Zakładach Tempo Vidal&Sohn Co. Jest niewiele danych na jej temat, ponieważ pod koniec wojny właściciele firmy Tempo zniszczyli je.Bazujemy na kilku zachowanych zdjęciach ze zbioru Otto Dausa. Mój model wykonałe...